Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Cizí těleso se do oka může dostat různými způsoby – například při zpracování kovu či dřeva, dále ze skleněných střepů, následkem švihnutí větve do oka při sportu, při automobilových nehodách, ale i u dětských her, při neopatrném pohybu apod. Před vniknutím cizího tělesa do oka nás sice často uchrání reflex očního víčka, někdy to však nestačí. Velmi nepříjemné a bolestivé pocity vyvolává i malé cizí tělísko v oku (např. muška, zrnko písku) – zvláště pak v případě, se se dostane pod horní víčko.

Test okultního krvácení do stolice (TOKS) je jedna ze dvou metod, které se v České republice používají ve screeeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Tento jednoduchý test, může odhalit časné příznaky kolorektálního karcinomu. TOKS můžete provést i v soukromí svého domova. Obnáší to odběr nepatrného vzorku stolice pomocí speciální odběrové sady. Vzorek je poté potřeba odeslat do specializované laboratoře (to může snadno zajistit váš praktický lékař). Laboratorní vyšetření zjistí, zda je ve vzorku vaší stolice přítomno i sebemenší množství krve, které často ani nelze zpozorovat pouhým okem. Krev ve stolici ještě nemusí znamenat, že se u vás rozvinul kolorektální karcinom; někdy to může být známka hemoroidů nebo jiných, nepříliš závažných potíží. Pokud je však krev ve stolici detekována, lékař vás odešle na další vyšetření, aby zjistil příčinu tohoto krvácení. Viz také krvácení, stolice, screeningová kolonoskopie, kolorektální karcinom.

Topořivá tělesa (lat. corpora cavernosa) jsou tělesa tvořená erektilní tkání. Topořivá tělesa se vyskytují u mužů (v těle penisu) i u žen (v klitorisu). Viz také houbovité těleso penisu.

Houbovité těleso penisu (lat. corpus spongiosum penis) je těleso tvořené erektilní tkání, které se vyskytuje v těle penisu. Viz také topořivá tělesa.

Žíhané těleso (lat. corpus striatum) je oblast šedobíle „žíhaného“ uskupení těl nervových buněk (šedá hmota) a nervových vláken (bílá hmota) hluboko uvnitř mozku, přesněji řečeno ve spodní části každé mozkové hemisféry. Svým rozsahem je žíhané těleso nejvýznamnější součástí bazálních ganglií, neboť zahrnuje: ocasaté jádro (nucleus caudatus), čočkovité jádro (nucleus lentiformis) = putamen + globus pallidus. Poznámka: Obvykle se používají latinské názvy (uvedeny kurzívou), neboť české názvy nejsou běžně zažité. Obrázek: Schematické znázornění žíhaného tělesa v mozku (levá část obrázku). Vyznačen je řez mozkem, napříč bazálními ganglii (shora dolů: nucleus caudatus, globus pallidus, putamen). V této oblasti je patrný „žíhaný“ vzhled. V pravé části obrázku je vyznačeno umístění černé hmoty (lat. substantia nigra). (Zdroj: Blausen.com staff (2014). Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI: 10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436. Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31574249) Viz také bazální ganglia.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků